ПРАВИЛНИК НА СЪСТЕЗАНИЕТО:

1. Състезанието:

1.1   В състезанието могат да участват автомобили 4х4 с максимална маса до 3.5 тона. Те трябва да са преминали годишен технически преглед и да притежават необходимите документи.
1.2   Забранява се пренасянето на гориво в автомобила! Всички предмети в състезателната кола трябва да бъдат здраво закрепени.
1.3   Организаторът не поема отговорност за щетите, които могат да възникнат по време на състезанието.
1.4   Екип със състезателни права се сформира от пилот и навигатор, като пилотът трябва да има валидна шофьорска книжка за категорията автомобил. Навигаторът да има навършени 16 години до деня на старта на състезанието и ако не е пълнолетен, декларация от родителите за съгласието им, че същият може да участва.
1.5   Автомобилът с който ще се състезава екипажа трябва да има готовност да бъде проверен ежедневно и без предупреждение. Забранено е да се сменят състезателни автомобили!

2. Рали крос - 30 Ноември 2007

2.1 Основи

2.1.1   Навигация се осъществява посредством пътна книга.
2.1.2   При движение по асфалтови пътища - се спазва закона за движение по пътищата на Република България (ЗЗПД).
2.1.3   Контролът за преминаване на трасето се осъществява чрез GPS , съдии за време измерване, съдии на КП /С P /.
2.1.4   Допълнително ограничаване на скоростта при забележка в пътната книга.
2.1.5   Допустимо отклонение от упоменатата скорост в пътната книга до +5км/ч. Контрол по трака записан от GPS приемника на екипажа.
2.1.6   Максимално отклонение от основния път по пътна книга до 50м в дясно и ляво от основния трак на организатора.
2.1.7   При излизане от пътната книга е задължително връщане на последната сигурна от навигатора точка от пътната книга.

2.2 Безопасност

2.2.1   По асфалтови пътища, в населени места дори необозначени с пътни табели е задължително спазването на ЗЗПБ. Допълнителни ограничения на скоростта извън асфалтирани пътища и населени места, ще бъдат упоменати в пътната книга. Скоростта ще бъде засечена чрез GPS устройствата. Допустими отклонения от упоменатата в пътната книга скорост до +5км/ч
2.2.2   Използването на каски и колани от пилота и навигатора е абсолютно задължително по време на цялото състезание. Не е разрешено използването на каски за: колоездене, катерене, пещерни дейности, войнишки, зимни спортове.
2.2.3   Задължително е автомобилът да бъде оборудван с необходимите по ЗЗПБ уреди: сигнална жилетка, аптечка, пожарогасител, триъгълник...
2.2.4   При използване на допълнително оборудване за извличане на автомобила, то трябва да не пречи на останалите състезатели да преминават безопасно покрай авариралия автомобил.
2.2.5   Навигаторът трябва да бъде с лесно забележимо от останалите облекло.
2.2.6   При използване на лебедки, задължително е да има тежест на въжето, разположена около средата и задължително мек, широк колан ( закачен към дърво/ храст), с достатъчна здравина.
2.2.7   При необходимост от репатриране на аварирал автомобил, то ще се извършва след като са преминали останалите състезателни автомобили.

2.3 Навигация

2.3.1   Трасето не е отцепено и обезопасено.
2.3.2   Задължително е преминаването на точно определен маршрут описан в пътна книга.
2.3.3   Маршрутът преминава през асфалтови, черни, коларски пътища, населени места, пътеки и места без съществуващ път.

2.4 Наказания

2.4.1   Целия трак на трасето се предава на отговорно пазене във време измервача преди началото на състезанието. В него се указват фиксирани места за задължителна проверка.
2.4.2   Закъсняване за старт: Стартира след последния по стартов списък, като му тече времето.
2.4.3   Не носене на каски върху главите и закопчани колани потялото: Дисквалификация от цялото състезание.
2.4.4   Излизане от маршрута описан в пътната книга и продължаване, без връщане до предишна точка: За всяко излизане от основния трак - прекъсване на повече от 50м. от трака указан по пътна книга - 2 часа наказание (изтърваване на основното трасе и няма наслагване на тракове за изтървания район).
2.4.5   При умишлено скъсяване или използване на допълнителни пътища при фиксиран от организатора участък от трака - 4 часа наказание.
2.4.6   Финиширане след часа за затваряне на трасето – не класиране за деня.
2.4.7   Организаторът не променя крайният час за затваряне на трасето поради метеорологични усложнения.
2.4.8   Неспортсменско поведение, уронване престижа на състезанието - дисквалификация от цялото състезание.
2.4.9   Умишлено блокиране на състезателното трасе - дисквалификация от цялото състезание.
2.4.10   Намеса в данните записани от GPS устройствата , посредством какъвто и да е способ - дисквалификация от цялото състезание.
2.4.11   Пропускане на предварително зададени фиксирани места за задължителна проверка на трака с точност до 15м.: наказание 4 часа.
2.4.12   Задължително е преминаването на фиксирани от организатора с ленти, колчета, стрелки или др. средства участъци. Не преминаване през такива участъци: 4 часа наказание.
2.4.13   Не спазване на мерките за безопасност при използване на техники за изваждане на автомобила от ситуации - съдията определя и показва направената грешка – записва в карнета , организатора определя наказанието взависимост от степента на тежест .
2.4.14   Не предаване на пътна книга , GPS устройство , карнетдо 5 минути след финал на екипажа: дисквалификация за деня.

2.5 Финал

2.5.1   Финиширането на автомобила не трябва да представлява риск за публика, съдии, медии.
2.5.2   Предава се пътната книга и GPS устройството, карнет на съдиите до 5 мин. След финиширането на екипажа. При не предаване на съответните елементи състезателят получава наказание. GPS устройствата се връщат веднага след изземване на нужната информация и нейната проверка от организатора / съдии/.
2.5.3   При финал след затваряне на трасето, състезателят е задължен да намери организатора и да му предаде пътната книга и GPS устройството за проверка.
2.5.4   След финал екипажите трябва да продължат да спазват ЗЗПБ.
2.5.5   Забрането е състезателите да присъстват при съдиите по време на проверка на данните. При проблеми съдията ще извика състезателя за допълнително разяснение.

2.6 Класиране

2.6.1   Класирането на екипажите ще бъде направено по най-малкото време за преминаване на трасето плюс въведените наказания.
2.6.2   Най-малката единица е секунда, най-голямата час.
2.6.3   Наказаните с дисквалификация, не завършване поради повреда, не финиширане поради просрочване на крайното време, участват в класирането, последни без време за преминаване на трасето.

3. Траял - 01 Декември 2007

3.1 Основи

3.1.1   Няколко на брой специални затворени трасета от естествени и изкуствени препятствия, маркирани със колчета- стрелки и ленти със самостоятелен старт и финал.
3.1.2   Прехода до траялите става посредством топографска карта с обозначени пътища по фиксиран маршрут и фиксирано време за преминаване. Прехода няма състезателен характер, но е с лимитирано време. При достигане до траяла се уведомява стартьора за да отбележи времето за пристигане.
3.1.2   При закъснение екипажа стартира по време и място по усмотрение на съдията.
3.1.3   Има фиксирано максимално време за преминаване на всеки един траял.
3.1.4   Желателно е разделяне на екипажите по групи с цел взаимопомощ и по-бързо провеждане на състезанието.
3.1.5   Класирането се извършва на базата на най-малкото време за преминаване на всички траяли плюс наказанията.
3.1.6   В траял стартират няколко автомобила обединени в отбор за взаимопомощ през фиксирано време.
3.1.7   Не финиширал, незавършен траял- 4 часа наказание.
3.1.8   Екипажите задължително спазват указанията на съдиите по траяли.

3.2 Безопасност

3.2.1   При движение до определен траял, всички състезатели са длъжни да спазват ЗЗПБ.
3.2.2   Екипажите са длъжни да се представят на стартьорите на етапа в контролното време, ако има автомобил/и в траяла, идващите нови състезатели са длъжни да паркират, така че да не пречат на останалите участници, публика, медии, организатори.
3.2.3   Носенето на каски и поставянето на предпазни колани по време на преход е задължително.
3.2.4   Маркираното трасе с ленти, показва площта която състезателите могат да използват в траяла.
3.2.5   Маркираните със колчета стрелки врати са задължителни за преминаване в указаната посока. Пропусната врата води до незачитане на траяла – не финиширал.
3.2.6   Промяната на естественото състояние/ наклоняване/ на колче, врата, лентова маркировка, било то с автомобила ,оборудване ( въжета за теглене, лебедки), екипаж довежда до наказание не финиширал.
3.2.7   Неспортсменско поведение и уронване престижа на състезанието - дисквалификация от цялото състезание.
3.2.8   Използването на лебедки трябва да е безопасно, като задължително се поставя противотежест на въжето, ръкавици за боравещият с въжето и предпазни меки, широки колани за дърветата/ храстите. Състезателят в автомобила, задължително трябва да е с закопчан по предписание предпазен колан.
3.2.9   Следващия екипаж /обединени в отбор/ в траяла има право да помогне, като издърпа или осигури опора на нуждаещият се след стартиране на определеното време. Помагащият има право да заобиколи врати, но за да се зачете етапа трябва да се върне и да премине успешно през тях в определената посока.
3.2.10   Максималното време за преодоляване на траяла ще бъде упоменато на старта на всеки един траял /взависимост от метео условията.

3.3 Старт

3.3.1   Стартовата решетка и определянето на групи ще се извърши на брифинга. Не може да се променят партньорите по време на състезанието. Всеки един състезател макар и в група се състезава индивидуално и взаимопомощта не е задължителна, но препоръчителна за успешното преминаване на екипажите.
3.3.2   Стартирането се извършва при сигнал от стартьора на траял, при запален двигател, поставени предпазни каски и закопчани колани. Цялото, необходимо за преодоляване на траяла оборудване, трябва да бъде в автомобила. Предварително поставено такова по трасето не се разрешава.
3.3.3   Стартирането на вторият автомобил от групата е с фиксирано време след първият, като се спазват всички правила.
3.3.4   Пристигналите други състезатели, чакат, наблюдават, но не помагат гласово с идеи, физически на екипажите в траяла.
3.3.5   Не стартиране довежда до - не финиширал, незавършен траял - 4 часа наказание.

3.4 В траяла

3.4.1   Трасето маркирано с ленти определя площта, която може да се използва от състезателите. Опорите, които влизат в това пространство могат свободно да се използват спазвайки мерките за безопасност. Възможни опори използвани за маркирането на трасето също могат да се използват, стига това да не променя маркировката, и тяхното състояние.
3.4.2   Задължително е преминаването през врати, маркирани със стрелки. Не преминаване през врата - не финиширал, незавършен траял- 4 часа наказание DNF .
3.4.3   Последователно стартиращи автомобили могат да си помагат, спазвайки мерките за безопасност.
3.4.4   Предмет, маркиращ врата или лентова маркировка, който бива наклонен, преместен, счупен или изместен (променено естественото му състояние в трасето) от състезател, автомобил, оборудване , екипировка довежда наказание на екипажа - DNF . Не финиширал, незавършен траял- 4 часа наказание.
3.4.5   Умишлено преместване, скъсване на лента, счупване на колче, унищожаване на елемент може да доведе до дисквалификация от цялото състезание по усмотрение на съдията.
3.4.6   Освен стартиралите в траяла, в площта определена от лентовата маркировка, нямат право да навлизат състезатели, асистентски екипи или публика. Единствено съдии, организатори и акредитирани медии имат право да бъдат в площта, но без това да пречи на безпрепятствено и безопасното провеждане на състезанието.
3.4.7   При рискови моменти - обръщания, екипажите от групата, стартирали вече в траяла, имат право да помогнат на нуждаещият се екипаж.
3.4.8   При помощ от лица други от упоменатите, състезателят на който се е помогнало бива наказан с DNF не финиширал, незавършен траял- 4 часа наказание.
3.4.9   Репатриране на автомобила се извършва след изтичане на времето за преминаване или по желание на екипажа, като се налага наказание DNF . не финиширал, незавършен траял- 4 часа наказание.
3.4.10   Вратите трябва да се преминават в посока от старта към финала.
3.4.11   След финиширане на състезателен автомобил, той няма право да се върне и да помага на останалите в траяла автомобили.

3.5 Финал

3.5.1   Финиширането става в клетка обособена от 2 успоредни лентови маркировки.
3.5.2   Пилота и навигатора трябва да са с поставени задължително каски и заключени стандартно колани колани. Каските върху главата са абсолютно задължителни за целия период от състезанието дори извън от автомобила. Използваното оборудване трябва да бъде прибрано в автомобила. Съдията на финала изчаква пълното стандартно закопчаване на колана и с вдигнати ръце на навигатора и пилота съдията отчита момента за спирането на времето .
3.5.3   При застъпване на финала на двата автомобила, вторият спира успоредно до първият във втората клетка.
3.5.4   Автомобилите не излизат от клетките докато не им се оформят състезателните документи.
3.5.5   След финал екипажите трябва незабавно да се отправят към следващият траял, където след пристигане предават своите карнети на съдията и чакат ред.
3.5.6   При преминаването от траял до траял се спазва ЗЗПБ.

3.6 Наказания

3.6.1   Не стартиране- DNF не финиширал - 4 часа наказание .
3.6.2   Промяната на естественото състояние/ наклоняване/ на обект използващ се за маркиране на трасето, скъсване на маркираща лента , счупване на обект маркиращ площта на траяла ,счупване на врата посредством оборудване , използване на опора извън разрешените в площта на траяла, помощ различна от тази на екипа в траяла, DNF не финиширал 4 часа наказание .
3.6.3   Не спазване на правилата за безопасност - дисквалификация от цялото състезание.
3.6.4   Пропускане на врата - DNF не финиширал 4 часа наказание .
3.6.5   Неспортсменско поведение и уронване престижа на състезанието - дисквалификация от цялото състезание.
3.6.6   Пресрочване на времето за траял - DNF не финиширал 4 часа наказание .
3.6.7   Умишлено преместване на обект маркиращ трасето с цел улесняване на екипажите, извършено от асистентски екип, състезател води до дисквалификация от цялото състезание на екипа направил преместването.
3.6.8   Ако състезателите се възползват от направените промени по трасето от предходен екипаж преди съдиите да върнат маркировките в началните им позиции, те не се наказват.
3.6.9   При рискови моменти - обръщания, помощ различна от екипажите в траяла е забранена. В противен случай екипажа изпаднал в нужда получава наказание - DNF не финиширал 4 часа наказание .
3.6.10   Съдията има право да разреши помощ от всички лица при необходимост.
3.6.11   Наказаните с DNF нефиниширал - 4 часа наказание е за траяла в който са получили наказанието с изключение на тези които са отстранени за нарушения за цялото състезание, като продължат към следващият траял спазвайки правилата.

4. Крос- траял - 02 Декември 2007

4.1 Основи

4.1.1   Крос с елементи на траял, чрез елиминации.
4.1.2   Естествени или изкуствени препятствия за преодоляване на скорост.

4.2 Безопасност

4.2.1   Трасето не е обезопасено за състезатели и зрители.
4.2.2   Поради посещението на публика и спецификата на терена, състезателите трябва да карат, със скорост безопасна за тях и зрителите.
4.2.3   Трасето е маркирано с ленти и врати, достатъчно широко за безопасно изпреварване.
4.2.4   Каски и колани са абсолютно задължителни!
4.2.5   Съприкосновение не се разрешава между автомобилите, екипажите носят взаимна отговорност.
4.2.6   При необходимост от помощ за преминаване на препятствие, само автомобил определен от организатора може да бъде използван като опора или за изваждане на автомобила от създалата се ситуация.
4.2.7   Излизане от трасето се счита за отказване и следва директна елиминация.
4.2.8   При използване на лебедки за извличане на автомобила от препядствие, задължително трябва да има поставен мек колан за използваното дърво и тежест върху въжето на лебедката.

4.3 Старт

4.3.1   Стартовата решетка ще бъде определена преди купона предишната вечер.
4.3.2   Старт, по даден от съдията-стартьор сигнал.
4.3.3   Не стартиране - директна елиминация.
4.5.4   След повикване за старт до 5 мин. автомобилите трябва да бъдат на стартовата линия, при неявяване се счита за служебна елиминиране.

4.4 В трасето

4.4.1   Изпреварването е разрешено.
4.4.2   Помощ от публиката не се разрешава.
4.4.3   Съдии ще има по цялата дължина на трасето, преминават се контролни врати, само в указаната посока, като те не трябва да се докосват по никакъв начин. Предмет, маркиращ врата или лентова маркировка, който бива наклонен. преместен, счупен или изместен (променено естественото му състояние в трасето) от състезател, автомобил, оборудване , екипировка довежда наказание на екипажа - директна елиминация.

4.5 Финал

4.5.1   Летящ финал.
4.5.2   Първият пресякъл финала продължава към следващият кръг, следващите се класират посредством времето за преминаване на трасето.
4.5.3   Тези които са затворени с обиколка/и трябва да направят пълният брой обиколки независимо дали вече са елиминирани за да участват в класиране по време.
4.5.4   След финал автомобилите не трябва да пречат на нормалното провеждане на останалите кръгове на елиминация.
4.5.5   Останалите последни не елиминирани стартират заедно.

5.Асистенция - 30.11 - 02.12.2007

5.1 Рали-крос

5.1.1   След старта на екипажите, асистенцията може да им окаже помощ само в сервизният парк упоменат от организатора.
5.1.2   Помощ в трасето не е разрешена. Помощ в трасето може да доведе до дисквалификация от състезанието за деня.

5.2 Траял

5.2.1   Асистенцията може да следва постоянно екипажа си , но по време на траяла няма право да му помага по никакъв начин.
5.2.2   Ремонтни дейности е препоръчително да се извършват по време на чакане на ред, но автомобилът трябва да е на стартова позиция до 5 мин. след повикване от съдия.
5.2.3   Даването на резервни части и физическа помощ е забранено, когато екипа е в траял.
5.2.4   Автомобилът на асистенцията няма право да се използва като опора за преминаване на дадено препятствие, освен при репатриране на състезателния автомобил.

5.3 Крос-траял

5.3.1   Автомобилът трябва да е подготвен преди да е дошъл моментът да стартира.
5.3.2   Ремонти могат да се извършват, стига това да не пречи на стартирането на автомобила.

*Организаторът си запазва правото да променя правилника на състезанието, като това трябва да стане преди старта на следващият етап и запознаването на всички очастници с направените промени.